چاپ , سیلک , چاپ سیلک

چاپ سیلک

چاپ سیلک برای اولین بار در کشور ژاپن بوجود آمد. در آن زمان پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت و به همین دلیل این روش به سیلک یا ابریشم معروف شد. این روش هنوز هم در برخی نقاط جهان استفاده می شود زیرا هیچ روش چاپی نمی تواند به اندازه چاپ سیلک، مرکب را بر روی سطح منتقل کند بنابراین چاپ سیلک بهترین انتخاب است.

نحوه چاپ سیلک 

سیلک نوعی روش چاپ و تکثیر است که بر روی اشیای مختلف، در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون، قابل اجراست. از این نوع چاپ هم به صورت تک رنگ و هم چند رنگ می توان استفاده کرد.

در این روش از پارچه و توری با سوراخ‌های بسیار ریز یا درشت بسته به نوع سطح چاپ شونده، استفاده می‌شود. توری را در قابی ثابت و تصویر مورد نظر را روی این توری منعکس می کنند. سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدودکننده مانند موم پوشیده می‌شود.

این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه می‌نامند. سپس مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند. رنگ یا مرکب فقط از بخش‌هایی که مسدود نشده به کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می‌شود و تصویر روی آن ظاهر می‌گردد.

دامنه فعالیت چاپ سیلک 

دامنهٔ کاربرد این چاپ از ساده‌ترین و ارزانترین وجه آن (که به عنوان چاپ صنعتی و در مورد کالاهای مصرفی بکار می‌رود) تا پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین مرحله آن (که بکار خلق آثار هنری می‌آید) گسترده‌ است.

از تصویر روی شیشه‌های شیر پاستوریزه، آب معدنی و نوشابه‌های متداول، انواع مواد مانند پارچه و چینی و سرامیک و فلز و تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تابلوهای اسامی خیابان‌ها و پلاک منازل، حروف روی دستگاه‌های صوتی و انواع لوازم و وسایل زندگی گرفته تا برخی از پوسترهای تبلیغاتی و کارهای هنری و …. می توان چاپ کرد.

از چاپ سیلک می‌توان روی اجسام با شکلهای مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود که از این نظر در بین روش‌های چاپی منحصر به‌ فرد است.

چاپ سیلک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و به همین دلیل راه اندازی یک کارگاه چاپ سیلک سرمایه اندکی نیاز دارد.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *