مزایا و معایب چاپ سیلک

مزایا و معایب چاپ سیلک | چاپ ارزان | چاپ و تبلیغات | چاپ آریانوس | چاپ سیلک

مزایا و معایب چاپ سیلک نکاتی هستند که باید به آنها توجه شود به همین دلیل در زیر مختصری به آنها اشاره شده است:

مزایای چاپ سیلک

 1. سادگی این روش شاید مهمترین مزیت چاپ سیلک است.
 2. چاپ سیلک در مقایسه با دیگر روش های چاپ، ارزان تر است. چاپ سیلک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و به سرمایه اندکی نیاز دارد.
 3. امکان چاپ بر روی مواد مختلف از جمله: نایلکس و نایلون، تقویم دیواری، چرم، مقوا، کفش، کیف، جعبه های مختلف از جنس کارتن، تابلوهای هنری، گونی، پارچه و البسه و …

معایب چاپ سیلک

 1. سرعت چاپ پایین و اینکه رزولیشن و کیفیت نهایی محصول با محدودیت هایی رو به رو است.
 2. محدودیت ترکیب رنگ های چاپ سیلک
 • در زمان شستن دارو بعد از نور دادن، گاهی دارو بیش از حد پاک می‎شود که ممکن است به دلیل نوردهی کم، فاصله زیاد لامپ و طرح و یا عدم ترکیب صحیح دارو این اتفاق رخ دهد.
 • در برخی مواقع پس از نور دهی، قسمت هایی از داروی روی شابلون که باید پاک شود به درستی پاک نمی شود.

 انواع چاپ سیلک

 1. چاپ معمولی
 2. چاپ با لاک حساس برجسته آبی
 3. چاپ ترام
 4. چاپ پلاستی زول و… می باشد.

مراحل چاپ سیلک

مرحله اول

ابتدا توری را بر روی قاب شابلون کشیده و طرح مورد نظر را روی کاغذ کالک ایجاد کرده و شابلون را برای مرحله نوردهی آماده می کنیم.

مرحله دوم

 لاک‎های مخصوص چاپ سیلک را خریداری و شابلون را با آن حساس کرده حال در مرحله نوردهی طرح را بر روی شابلون می اندازیم.  بعد از نوردهی مناطقی که خالی از طرح است را با فشار آب شسته و در آخر طرح نهایی بر روی شابلون باقی می ماند حال شابلون ما برای چاپ آماده است.

مرحله سوم

کاغذ و مقوای خود را در اندازه های یکسان برش بزنيد و آماده کنيد. برای جلوگيری از نفوذ رنگ به بيرون، حاشيه های داخلی شابلون را با استفاده از چسب کارتن (آب چسب) مسدود کنيد. کنترل کنيد که غير از طرح هيچ قسمت ديگری از توری باز نمانده نباشد. در غير اين صورت آن قسمت را رتوش کنيد.

شابلون را به گيرهٔ میز چاپ متصل کنيد و اولين کاغذ چاپ خود را به گونه ای زير آن بگذاريد که طرح در وسط آن واقع شود. دو سمت کاغذ خود را روی ميز نشانه گذاری یا گونیا کنيد. رنگ خود را با استفاده از کاردک يا يک قاشق در حاشيهٔ بالايی قاب شابلون بريزيد.

با استفاده از يک اسکوئيجی یا کاردک با زاويهٔ ۴۵ درجه و با مقداری فشار، رنگ را به سمت ديگر ببريد. با اين کار، رنگ از منافذ باز توری عبور می کند و در سمت ديگر روی کاغذ می نشيند.

پس از اين کار، توری را بالا بياوريد و کاغذ چاپ شده را برداريد. همچنان که توری را بالا نگه داشته ايد، رنگ روی آن را با فشار (و با همان زاويهٔ کاردک) به سمت ديگر برگردانيد. توری را دوباره پايين بياوريد و عمل چاپ را تکرار کنيد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!