چاپ سیلک و ۷ تا از مراحل انجام چاپ سیلک

چاپ , چاپ سیلک , کیفیت چاپ سیلک , زمان تحویل چاپ سیلک

چاپ سیلک


چاپ سیلک یکی از روش‌های چاپی مهم است که در آن از تکنولوژی اسکرین پرینت برای چاپ روی سطوح مختلف استفاده می‌شود. در این روش چاپ، یک قالب سیلکی با یک روکش حساس به نور وجود دارد که با استفاده از آن، می‌توان روی سطوح متنوعی مانند پارچه، کاغذ، چرم و پلاستیک چاپ کرد.

چاپ سیلک به دلیل داشتن تکنیک‌های خاصی و دقت بالا، به عنوان یکی از محبوب‌ترین و موثرترین روش‌های چاپی در صنعت محسوب می‌شود. این روش چاپ، به خصوص در چاپ بر روی پارچه، لباس‌های ورزشی، لوازم آرایشی و بهداشتی، محصولات چرمی و پلاستیکی، تابلوهای تبلیغاتی، پوسترها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ سیلک (Screen Printing) یکی از روش های چاپ صنعتی برای تصاویر است که برای نخستین بار در کشور ژاپن بوجود آمد، چون در آن زمان پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت، این روش به سیلک ابریشم معروف شد.

مراحل انجام چاپ سیلک

مرحله ۱: ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ کالک چاپ می‌کنیم تا برای ساخت شابلون استفاده شود.

مرحله ۲: یک شابلون چهارچوبی فلزی یا چوبی که روی آن یک توری کشیده شده است، انتخاب می‌کنیم.

مرحله ۳: ماده حساس به نور را که با یک لاک مخصوص ترکیب شده است، روی توری می‌کشیم و خشک می‌کنیم.

مرحله ۴: سپس طرح چاپ شده بر روی کاغذ کالک را بر روی توری قرار می‌دهیم و از بالا به طرف آن نور می‌دهیم تا نور تنها به قسمت‌های سفید شابلون برسد و قسمت‌هایی که رنگ دارند، نور نخورند. سپس ماده حساس به نور بعد از نور خوردن سخت می‌شود.

مرحله ۵: در صورتی که طرح نهایی شامل بیش از یک رنگ باشد، باید از صفحه جداگانه برای اعمال هر کدام از رنگ‌ها استفاده کنیم و هر رنگ را به طور جداگانه چاپ کنیم.

مرحله ۶: بعد از اینکه شابلون آماده شد، الگو روی پرس قرار می‌گیرد و پارچه یا لباس مورد نظر روی آن قرار می‌گیرد و با فشار کاردک، جوهر از منافذ باز شابلون عبور می‌کند. در نهایت، امولسیون با یک مایع حلال مخصوص برداشته می‌شود تا بتوان از شابلون دوباره استفاده کرد.

مرحله ۷: محصول نهایی از یک خشک کن عبور می‌کند تا جوهر پخته شود و صاف و یکدست شود.

در نهایت، برای به دست آوردن یک چاپ تمیز و واضح، نیاز به ابزار مناسبی برای کار داریم که در این متن به آن‌ها اشاره نشده است. همچنین در صورت استفاده از چند رنگ مختلف، باید از پرس های متفاوتی استفاده کنیم تا بتوانیم هر رنگ را به طور جداگانه چاپ کنیم.

سیلک نوعی روش چاپ و تکثیر است که بر روی اشیای مختلف، در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون، قابل اجرا می باشد. در این نوع از چاپ هم از تک رنگ و هم چند رنگ می توان استفاده کرد.

چاپ سیلک
چاپ سیلک

 

در این روش از پارچه و توری با سوراخ‌های بسیار ریز یا درشت بسته به نوع سطح چاپ شونده، میتوان استفاده کرد. توری را در قابی ثابت و تصویر مورد نظر را روی این توری منعکس می کنند. سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدودکننده مانند موم پوشیده می‌شود.

این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه می‌نامند. سپس مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند. رنگ یا مرکب فقط از بخش‌هایی که مسدود نشده به کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می‌شود و تصویر روی آن ظاهر می‌گردد.

چاپ سیلک در چه هدایای تبلیغاتی کاربرد دارد؟

این نوع از چاپ از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین هدایای تبلیغاتی را تحت پوشش قرار می دهد.

از این چاپ برای تصویر روی شیشه‌های شیر، آب معدنی و نوشابه‌های متداول، انواع پارچه و مواد چینی و سرامیک و فلز و تابلوهای راهنمایی و رانندگی، دستگاه‌های صوتی و برخی از پوسترهای تبلیغاتی و کارهای هنری و …. می توان استفاده کرد.

از چاپ سیلک برای چاپ بر روی نایلکس و نایلون، کرافت ها ( ساک های کاغذی ) ، cd و dvd، دفتر تلفن، سررسید و سالنامه، تقویم دیواری، چرم و مقوا، جعبه کفش، جعبه شیرینی، هدایای تبلیغاتی نظیر خودکار، ساعت، تی شرت استفاده می شود.

کیفیت کاری چاپ سیلک

کیفیت کاری چاپ سیلک بستگی به چندین عامل دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. طرح: طرحی که برای چاپ سیلک استفاده می‌شود باید با کیفیت بالا و با رزولوشن مناسبی باشد تا در هنگام چاپ، جزئیات آن به خوبی نمایش داده شود.
  2. شابلون: شابلونی که برای چاپ استفاده می‌شود باید با دقت و با کیفیت بالا تهیه شود تا در هنگام چاپ، جوهر به درستی از آن عبور کند و طرح به خوبی بر روی پارچه یا سطح چاپی انتقال پیدا کند.
  3. نوع جوهر: نوع جوهری که برای چاپ استفاده می‌شود باید با کیفیت مناسبی باشد تا پس از خشک شدن، روی سطح چاپی به خوبی نگه‌داشته شود و ماندگاری داشته باشد.
  4. نوع پارچه یا سطح چاپی: نوع پارچه یا سطح چاپی که برای چاپ استفاده می‌شود باید بتواند طرح را به خوبی انتقال دهد و در نهایت، کیفیت کاری را بهبود بخشد.
  5. با توجه به این عوامل، می‌توان گفت کیفیت کاری چاپ سیلک به خوبی قابل کنترل است و با توجه به این عوامل، می‌توان آن را بهبود بخشید.

در این نوع چاپ رنگ بصورت مستقیم بر روی محصولات قرار می گیرد و این مساله باعث دوام بخشیدن به کار و بالا رفتن کیفیت این چاپ نسبت به سایر مدل های چاپی می شود، یادتان باشد که برای هر وسیله، باید از رنگ مخصوص به خودش استفاده کنید.

زمان تحویل چاپ سیلک

زمان شروع کار این چاپ با پیگیری مشتری و تایید طرح مورد نظر آغاز شده، پس از ساخت کلیشه برای چاپ آماده میشود که این مرحله بین ۴ تا ۸ روز کاری زمان می برد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!