طراحی جلد کتاب


طراحی جلد کتاب از جمله تخصص هایی است که در طراحی گرافیک از اهمیت بسیاری برخوردار است لذا نکاتی را باید در طراحی رو و پشت جلد رعایت کرد که در زیر به آن اشاره می کنیم:

روی جلد و پشت جلد کتاب

روی جلد کتاب باید نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع از لحاظ دسته بندی قرار گیرد و تصاویر و فونت انتخاب شده باید بهترین کیفیت را داشته باشند و  در سریع ترین زمان با مخاطب شما ارتباط برقرار کنند.

در پشت جلد کتاب سعی کنید خود را به صورت خلاصه شرح دهید و حتی می توانید خود نویسنده را نیز به صورت خلاصه معرفی کنید. سعی کنید خلاصه نویسی پشت کتاب به صورتی نوشته شود که تمامی سوالات یا اطلاعات مورد نیاز در مورد کتاب را به مخاطب برساند و جذابیت کافی از لحاظ ویرایشی داشته باشد. در صورتی که نویسنده کتاب، مدرک تحصیلی و یا….را داراست می توان آن را به صورت خلاصه در پشت جلد کتاب عنوان کرد.

انواع جنس جلد کتاب

اکنون در ایران، دو وضعیت کلی برای جنس جلد کتاب وجود دارد:

جلد شومیز

 جلدشومیز به انواع مقواهای نازک مانند مقوای گلاسه اطلاق می شود.

جلد گالینگور یا زرکوب

جلد گالینگور پوششی است که بر روی مقوای سخت و ضخیم کشیده شده است.

حالت سومی هم به ندرت در جلد کتابها دیده می‌شود که از همان مقوای سخت در ساختن جلد استفاده شده است ولی به جای پوشش گالینگور، کاغذ گلاسه ای که طرحی روی آن چاپ شده به کار رفته است و روی این کاغذ، پوششی از سلفون قرار دارد. به این نوع جلد اصطلاحاً، پوشش سخت یا سلفون می‌گویند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!