جلد چیست؟

جلد چیست، سوالی است که افراد در مواجهه با آن در ذهنشان بوجود می آید، باید بگوییم جلد یا رُویه، نگهدارنده و محافظ کتاب، مجله، دفتر، کاتالوگ در برابر آسیب‌های فیزیکی است. در طراحی جلد هم باید به سطوح و وجوه مختلف جلد فکر کرد و طراحی مناسبی را انجام داد و دقایق و ریزه کاری‌های حرفه نشر را در کار لحاظ کرد. طراحی جلد انواع گوناگون دارد که معروف ترین آن طراحی جلد کتاب است، زیرا کیفیت کار طراحی جلد کتاب و تقسیمات و سطوح آن، کامل ترین در میان انواع جلدهای نشریات است.

اهمیت طراحی جلد کتاب

در حقیقت جلد کتاب، لباس کتاب است و شما به عنوان ناشر، مولف و مترجم باید بدانید که طراحی جلد کتاب‌تان باید با آنچه درون کتاب نوشته شده است مرتبط باشد، حتی اگر کتاب ترجمه است. چیز دیگری که در صنعت نشر مهم است، جذب خریدار کتاب است که با جذابیت جلد کتاب، طبعاً فروش کتاب بالا رفته به طوری که مخاطب کتاب را در دست گرفته و بعد از ورق زدن اقدام به خرید کتاب می کند این موجب افزایش تیراژ کتاب می‌شود. جلد باید به خواننده، اطلاعاتی در مورد کتاب بدهد و او را ترغیب کند که کتاب را بخرد بنابراین، جلد علاوه بر آنکه یک محافظ است؛ در ترغیب مخاطب برای خرید و خواندن و در کل استقبال از محصول مورد نظر، سهم مهمی دارد زیرا جلد، ماهیت کلی آن محصول را نشان می‌دهد.

در واقع طراحی جلد کتاب آخرین مرحله قبل از انتشار یک کتاب است، برای طراحی جلد کتاب باید موارد زیرمورد توجه قرار گیرد:سایز کتاب، رنگ کاغذ ها، تعداد صفحات و ادیت نهایی یک نوشته.

در طراحی جلد کتاب باید مشخص شود که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی دارند ؟ از چه جنسیتی و چه فرهنگی می باشند ؟ این نکات باعث می شود که یک دید کلی و بهتری برای انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب به آنها داشته باشید .

توجه به چند نکته در طراحی جلد کتاب موثر است

بهتر است قبل از طراحی جلد کتاب از بین کتاب های مرتبط با موضوع موردنظرتان چند نکته را مورد بررسی قراردهید. از جمله : سایز فونت ها، طیف رنگ های استفاده شده و نکات مهم هر کتاب را به صورت خلاصه یاداشت برداری کنید .حتی می توانید با ورود به یک کتاب فروشی به صورت نگاهی سطحی بررسی کنید چه کتاب هایی بیشتر از دیگر کتاب ها نظر شما را جلب می کند این نکات را به صورت نکات مهم یاداشت کنید و قبل از طراحی مورد توجه قرا دهید.

برای طراحی و چاپ بروشور عموما از سایزهای متعارف و استاندارد استفاده می شود ولی با توجه به نوع کاربرد و محتوای بروشور از سایزهای خاص نیز استفاده می شود.

سایزهای استاندارد:

  • A4 = 21 x 29.7 cm
  • B4 = 24 x 34 cm
  • A5 = 14.5 x 22 cm
  • B5 = 17 x 24 cm
  • سایزخشتی کوچک = ۲۳x 19 cm
  • سایزخشتی بزرگ = ۲۳x 23 cm
  • سایزپالتویی = ۱۲x 17 cm

لطفاً قبل از سفارش توضیحات ارائه شده را کاملاً مطالعه بفرمایید.